A végrendelet
A végrendelet az örökhagyó halála esetére szóló vagyoni rendelkezést tartalmazó okirat, melyet az örökhagyó készít vagy készített. A végrendeletet kétség esetén az örökhagyó feltehető akaratának megfelelően kell értelmezni.
A végrendelet:
- közvégrendelet,
- írásbeli magánvégrendelet (saját kezűleg írt, ügyvéd által ellenjegyzett és közjegyzőnél letett magánvégrendelet)
- szóbeli végrendeletet.
Közvégrendelet
A közvégrendeletet közjegyző készíti a közjegyzői okiratok érvényességére vonatkozó szabályok szerint. A közvégrendelet a közjegyzői nyilvántartásba kerül.
Írásbeli magánvégrendelet
Írásbeli magánvégrendeletet az örökhagyó is készíthet, azonban annak érvényességéhez több törvényi feltétel együttes teljesülése szükséges pl. a sajátkezűleg írt végrendeletet az örökhagyó az elejétől a végéig saját maga írja és írja alá.
Írásbeli magánvégrendelet az az örökhagyó végakaratát tartalmazó dokumentum is, amit más ír, akár saját kézírásával akár nyomtatott formában. Ezt a végrendeletet 2 tanú együttes jelenlétében kell aláírni vagy a rajta található aláírást a 2 tanú előtt magánénak kell elismernie. A 2 tanú is aláírja a dokumentumot.
Ügyvéd által készített írásbeli magánvégrendeletet az ügyvéd ügyvédi ellenjegyzéssel látja el.
A végrendeleti tanú
Írásbeli magánvégrendelet tanúja nem lehet:
- aki a végrendelkező személyazonosságának tanúsítására nem képes,
- kiskorú,
- cselekvőképtelen nagykorú vagy cselekvőképességében részlegesen úgy korlátozott, hogy az kizárja a közreműködését,
- írástudatlan.
Az írásbeli magánvégrendelet tanúja, a végrendelkezésnél közreműködő személy vagy ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen, kivéve, ha a végrendeletnek ezt a részét az örökhagyó sajátkezűleg írta és aláírta.
Szóbeli végrendelet
Szóbeli végrendeletet az tehet, aki életét fenyegető olyan rendkívüli helyzetben van, amely írásbeli végrendelet tételét nem teszi lehetővé. Az életet fenyegető rendkívüli helyzetnek objektíve kell fennállnia.
A végrendelet akkor érvényes, ha a végrendelkező 2 tanú együttes jelenlétében, a tanúk által értett nyelven vagy jelnyelven a végakaratát teljes terjedelmében előadja, s kijelenti, hogy ez az ő végrendelete.
A tanúra az írásbeli magánvégrendelet tanújára vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy a tanú írni tudása szóbeli végrendelet esetén nem szükséges.
A végrendelet jogilag nyelven történő megfogalmazása biztosítja kizárólag végakaratunk halálunk utáni érvényesülését. Fordulj hozzám bizalommal!